FUJITSUMEIE INIMESEDKa Yi Dawn Chan Eestis

Välismaalased Fujitsu Estonias: Dawn, Elmars, Inga

Mitmekesisuse kuu puhul vestlesime kolme kolleegiga, kes on Eestisse kolinud ja töötavad nüüd Fujitsus.

Miks nad Eestisse tulid, mida arvavad oma siinsest elust ja tööst ning kas neil on plaanis kuhugi edasi liikuda?

Dawn Hong-Kongist

Eestisse tuleku lugu

Olen pärit Hong Kongist. Eestis olen elanud 4 aastat, enne seda 2 aastat Saksamaal ja 10 aastat Hispaanias Barcelonas, kuhu läksin õppima. Seal abiellusin hispaanlasega ja meil sündis laps. Mu abikaasa soovis Barcelonast lahkuda ja meie siht oli kolida Berliini, kuid seal ei õnnestunud leida korterit. Elu Berliini lähedal väikeses külas meile ei sobinud ja uue koha otsingul leidsime 2020. aastal Eesti.

Mis Eestis meeldib?

Siin on väga mugav elada. Mu kodu on kesklinna lähedal Kristiines. On head transpordiühendused ja kaubanduskeskused, digitaalsed teenused on muljetavaldavad, lennujaam on lähedal. Tagasi vaadates oli Eesti hea valik – mulle meeldib siin!

Hong Kong on pindalalt Eestist väiksem, aga elanikke on 7 miljonit: pidevad liiklusummikud, suur õhusaaste ja kõrghooned, mille vahelt taevast peaaegu ei paista. Eestis on väga hea puhas õhk.

Kui millestki puudust tunnen, siis on see hiina toit – lapsepõlve toidust jäänud mälestus on tugev.

Töö Fujitsus

Fujitsus olen töötanud nüüdseks pisut üle ühe aasta. Töötan tarneahela juhtimise üksuses, mille ülesanne on meie klientidele riistvara tellimine ja tarnete korraldamine.

Esimest korda Fujitsu Ülemiste kontorisse tulles olin üllatunud, kui ilus see on! Kolleegid võtsid mind väga sõbralikult vastu. Ma ei tunne end “autsaiderina”. Eestlased on väga tagasihoidlikud, aga kui vestlus on alanud, siis räägivad nad meelsasti. Mulle meeldib suhelda.

Mu töö ja eraelu on tasakaalus, selle üle olen väga õnnelik. Töötajate jaoks korraldatakse palju üritusi. Kodus töötamise võimalus on suurepärane, kui on lapsed ja pere.

Varasemad tööolud ja kogemused

Hong Kongis töötasin hotellinduses müügi ja broneeringute alal. Tööpäevad olid 10-tunnised, aga ületundide eest lisatasu ei maksta. Oled väga väsinud ja mingit isiklikku elu ei ole. See on Aasia kultuur – peale töö muule ei mõelda. Ka puhkuse ajal on mõtted töö juures. See on väga kurnav.

Eesti keel

Alustasin Eesti keele õppimist, aga Covidi ajal jäi see pooleli. Kui proovin eesti keelt praktiseerida, siis  mulle vastatakse pigem inglise keeles. Eestlastel on raske aru saada mu aktsendist. Minu lapsed oskavad eesti keelt niivõrd, et vajaduse korral hakkama saada ja ka rääkida, aga nad õpivad rahvusvahelises ingliskeelses koolis.

Kontaktid perega

Mul on Hong Kongis vanemad, kaks venda ja õde. Paari kuu eest just käisin neil külas. See pole liiga kaugel – vaid 14-tunnine lend. Saame alati helistada, kui on soov – nüüd on see ju nii lihtne. Kaugus ei ole meile probleem.

Mida tähendab mulle kultuuriline ja rahvuseline mitmekesisus

Minu jaoks tähendab mitmekesisus seda, et eri kultuuridest, religioonidest ja soost inimesed tegutsevad koos, õpivad üksteiselt ja rikastavad üksteise elu.

Mõnikord tuttavad küsivad, kas ma ei karda rassismi – seda, et mõnel pool kohalikele ei meeldi Aasiast pärit inimesed. Selle peale vastan, et su enda suhtumine on tähtis. Ei tasu teiste poolt halba eeldada, sest siis ei saa elu nautida! Mina suhtun alati positiivselt.

Edasised plaanid

Praegu ei ole mul põhjust Eestist kuhugi edasi liikuda. Mulle meeldib mu elukoht ja tööl olen väga õnnelik. Olen siin oma sotsiaalse võrgustiku rajanud. Samas olen kõigele avatud ja kui mingi uus võimalus tekiks, siis oleksin valmis sellest kinni haarama.

Elmars Lätist

Eestisse tuleku lugu

Tulin Eestisse 2017. aastal. Sellel oli kaks ajendit – isiklik ja töine. Nimelt leidsin armastuse Eestist ja samal ajal otsisin tööalast muutust peale 7 aastat pangas. Nii võtsin hea meelega ette naaberriiki kolimise. Pere ja sõbrad on ju endiselt lähedal. Kaugemale kolimist oleksin ehk põhjalikumalt kaalunud. Nüüd tunnen, et Eesti on minu riik.

Töö Fujitsus

Peale Eestisse tulekut töötasin esmalt toitlustuse alal, aga siis nägin Fujitsu kuulutust, kus otsiti just läti keele oskusega töötajaid. IT ei ole üldse minu valdkond, aga otsustasin selle vastu võtta koos kõigi teiste muutustega, mis tol ajal mu elus toimusid.

Alustasin 2018. aastal klienditoe meeskonnas, kus oli väike lätikeelne tiim läti klientide jaoks. Järgmisel aastal liikusin edasi tarneahela juhtimise meeskonda, kus olen töötanud nüüdseks 5 aastat.

Enne Fujitsuga liitumist ei olnud mul kogemust rahvusvahelises kollektiivis. Siin aga olid lisaks läti tiimile ka leedu ja põhjamaade turgude meeskonnad ja muidugi eesti kolleegid – väga mitmekesine seltskond.

Läti meeskonna olemasolu tegi minu jaoks kohanemise lihtsamaks, sest eestlastega sideme loomine võtab kauem aega. Minu kui introverdi jaoks oli see keeruline. Samas keelelisi takistusi suhtlemiseks ei ole, sest Fujitsus oskavad kõik inglise keelt.

Varasemad tööolud ja kogemused

Lätis töötasin kohaliku tähtsusega pangas, mis oli üsna konservatiivne ja vanamoeline. Usun, et praeguseks on ka seal asjad oluliselt paranenud, aga mu toonane kogemus oli väga erinev praegusest tööelust Fujitsus. Siin olen rahvusvahelises meeskonnas, kus töötajate eest väga hästi hoolitsetakse kuni pisiasjadeni nagu ergonoomika ja puhkepausid. Kunagi varem ei ole minu eest nii palju hoolt kantud! Näen nüüd, kui oluline tegelikult on tähelepanu pöörata töötajate vaimsele tervisele ja stressi vähendamisele. Varem ei olnud ma sellest üldse teadlik.

Selles valguses saan aru, kuidas olen ise muutunud! Olen rahulikum, ei kiirusta kogu aeg. Pean ennast introverdiks ja naudin sellist suhtumist hoopis rohkem. Ka sõbrad märkavad seda.

Kontaktid perega

Olen pärit Ventspilsist, see on Tallinnast 6 tundi sõitu. Käin perel ja sõpradel külas iga 3-4 kuu tagant ja siis püüan seal olla kauem kui ainult nädalavahetuse. Õnneks on mul võimalik ka kodus töötada ja neil kordadel kasutan seda alati. Riias käin sagedamini, sest seal elab mu praegune elukaaslane, kellega saame kokku iga paari nädala tagant kas Riias või Tallinnas.

Eesti keel

Olen eesti keelt õppinud ainult pisut ja mul on plaanis seda jätkata. Kui minuga eesti keeles räägitakse, siis saan aru. Mul on rohkem rahvusvahelisi kui kohalikke sõpru ja need eestlased, kellega suhtlen, tahavad hoopis läti keelt õppida. Praktika saamiseks pean tegema kellegagi kindla kokkuleppe rääkida vaid eesti keeles.

Erinevuste ja sarnasuste mõistmine

Mulle tundub, et Eesti ja Läti on kultuuriliselt lähedasemad kui Läti ja Leedu, kuigi sageli arvatakse just seda.

Puhkuse ajal püüan alati reisida, see võimaldab näha teisi kultuure. Fujitsus oldud aja jooksul on mul tekkinud traditsioon teha üks reis suvel ja teine talvel, et võtta uus aasta vastu iga kord uues kohas. Lisaks aitab see aru saada, kui ilusad Eesti ja Läti tegelikult on – metsad, rannad ja matkarajad. Loodusest elamuste saamiseks ei pea minema kaugele.

 

Edasised plaanid

Ma ei kavatse Eestist lahkuda, olen end siin sisse seadnud ja korteri ostnud. Mul on siin sõbrad ja ma tunnen, et midagi ei ole elust puudu. Kui aga tekiks võimalus kuhugi mujale liikuda, siis ma kindlasti ei ütleks ära, vaid kaaluks seda võimalust.

Inga Lätist

Eestisse tuleku lugu

Olen elanud Eestis kümme aastat.

Peale kooli elasin ühe aasta ka Inglismaal, töötades Nexti kaupluse laos. Tundsin seal tohutut koduigatsust ja sain aru, et see ei ole kindlasti minu koht.

Lätisse tagasi tulles asusin tööle Tallinkis Riia-Stockholmi liini laeva kaupluses. Seal puutusin esmakordselt kokku eestlastega, kellest peaaegu kogu meeskond koosnes. Laeval kohtusin oma tulevase abikaasaga ja mõne aja pärast kolisin Tallinna.

Ostsime kodu Meriväljale ja mu esimene siinne töökoht oli õpetaja abi Merivälja lasteaias.

Töö Fujitsus

Peale 2 aastat lasteaias hakkasin otsima uut tööd. Ühe kolleegi abikaasa töötas Fujitsus, temalt kuulsin, et neil on olemas läti tiim. Saatsin oma CV ja sain kiiresti kutse intervjuule. Nüüdseks olen Fujitsus töötanud veidi üle 7 aasta.

Alustasin kasutajatoe osakonnas baltikumi klientide meeskonnas, kus oli neli lätlast ja neli leedukat. Varem polnud mul mingit kokkupuudet IT-ga, kogu koolituse sain Fujitsus.

3 aastat hiljem kandideerisin sisemisel konkursil kasutajaõiguste haldamise meeskonda ja 2020 jaanuaris liikusin eestlastest koosnevasse tiimi, kus töötan praeguseni.

Olen seal väga rahul ja meie tiimil on suurepärane juht – parim, kes mul kunagi on olnud.

On suurepärane, et meil on 5 nädalat puhkust ja saame ise vabalt valida, millal seda kasutada. Meil on ka võimalus töötada 1 kuu aastas välismaal, aga seda ei ole ma kasutanud. Mõnikord võtan vaid paar päeva Lätis käimiseks.

Eesti keel

Eesti keele õppimine algas Merivälja lasteaias, kus lapsed õpetasid mulle esimesi sõnu, näiteks “pea valutab” või “kõht on täis”. See oli lõbus ja ka raske. Samal ajal võtsin eesti keele kursusi ja vaatasin filme eestikeelsete subtiitritega. Nüüdseks olen ka keeleeksami ära teinud.

Töötan ainult inglise keeles. Meeskonna koosolekud ja osa infomaterjale on aga eestikeelsed. Ma saan aru rohkem, kui oskan ise rääkida.

Erinevuste ja sarnasuste mõistmine

Mul on raske võrrelda tööelu eri riikides, sest olen enamasti töötanud rahvusvahelistes ettevõtetes ja nende tavad on üsna sarnased.

Oluline vahe on minu jaoks inimestes. Eestlased on nii rahulikud ja jahedad, ei näita emotsioone. See ajas alguses segadusse – kas midagi on halvasti? Tegelikult on eestlased väga sõbralikud ja abivalmid.

Eestis ei ole ka kombeks spordiüritustele ühiselt kaasa elada. Lätis on näiteks hoki väga populaarne, olulise mänguni jäänud aega loetakse päev-päevalt ja oma meeskonnale elatakse kaasa väga emotsionaalselt.

Minu jaoks ei ole keeruline olla välismaalane teises riigis ja võõrkeelses keskkonnas, aga see pole kindlasti igaühe jaoks. Tuleb ise olla avatud ja hea suhtleja.

Mida tähendab mulle kultuuriline ja rahvuseline mitmekesisus

Olen huvitatud nii kultuurilistest erinevustest kui sarnasustest. Eestis näen väga palju sarnasusi Lätiga nii looduse, ilma kui kultuuri ja tähtpäevade osas. Mul pole tunnet, et oleksin kusagil kaugel võõras kohas.

Siia tulles ei olnud ma alguses teadlik erinevatest välismaalaste gruppidest, kus saadakse kokku ja korraldatakse üritusi. Nüüd olen koos sõpradega nendes osalenud. Nii põnev on kuulda teistest riikidest pärit inimeste lugusid ja kogemusi – näiteks kuidas brasiillane või kreeklane näevad Eestit ja siinset elu.

Edasised plaanid

Oleksin valmis edasi liikuma, kui avaneb huvitav võimalus. Ma ei ole enam abielus ja mul ei ole lapsi, nii et selles plaanis on kõik uksed avatud.

Samas olen palju reisinud ja kui mõtlen kohtadele, kus ma võiksin elada, siis jõuan alati tagasi selle juurde, et Tallinn on kõige parem koht. Mu kodu on Kalamajas ja imetlen, kui ilusaks on see viimasel ajal muutunud. Kõigile sõpradele näitan hea meelega Tallinna ja soovitan põnevaid kohti, mida külastada.

Mul on hea meel siin elada. Olen uhke, et olen osa Eestist ja Tallinnast. Igas riigis on väikesi miinuseid, aga võrreldes paljude teiste kohtadega maailmas on elu siin suurepärane.

Olen tõesti tänulik, et elan riigis, kus respekteeritakse naisi ja kus on rahu.

 

Veel Fujitsu töötajate lugusid: Meie inimesed

Fujitsuga liitumise kohta saad infot siin: Karjäär Fujitsus

Uued postitused meie blogis