FUJITSUMEIE INIMESEDKaur Tammai

Fujitsu spordikampaania kestis sel aastal tervelt neli kuud, olles senitoimunutest kõige pikem. Vestlesime selle kollektiivse sportliku pingutuse teemadel nelja osavõtjaga, kes kõik on sarnases kampaanias osalenud ka varem.

Oma muljeid jagasid sekretär Leili Lebedeva, personalispetsialist Kaisa Pihor, infosüsteemide projektijuht Kaur Tammai ja tarneahela spetsialist Robin Anton. Kommentaari lisas ka ürituse eestvedaja Rio-Steffi Plaaser.

Fujitsu 2024 spordikampaania faktid

  • Kampaania koosnes kahest osast, kokku 4 kuud võistluslikku liikumist:
      • Eesti Firmaspordi Liidu korraldatud “Sammukoguja”, 01.-30.04.2024.Eesmärk kuu aja jooksul koguda võimalikult kõrge päevane keskmine sammude arv, minimaalselt 10 000 sammu
      • Fujitsu heategevuslik spordikampaania “Liigume koos”, 01.05 – 31.07.2024.
  • Eesmärk ühiselt 3 kuu jooksul läbida 60 000 km sõltumata alast (kõnd, jooks, jalgratas jms). Eesmärgi täitmisel annetab Fujitsu 3000 EUR Eesti Lastefondi projektile, mis toetab 12-aastase Kevini Dushenne´i lihasdüstroofia ravi.
  • Mõlema kampaania lisamotivatsiooniks olid auhinnad – Fujitsu poolt termokruusid, mikrofiiberrätikud, pusad, Sportlandi kinkekaardid, Grand Rose spa-pakett kahele ja peaauhinnaks 2-tunnine katamaraanisõit 16 inimesele.
  • “Sammukogujas” osales 97 inimest, kokku koguti 28 774 741 sammu.
  • “Liigume koos” kampaanias osales 111 inimest ja koos koguti 74 696 km, mis oli 124% seatud eesmärgist.
  • Kahe kampaania peale oli kokku 127 osalejat.
  • Eesmärgi täitmisega seotud 3000-eurone annetus Eesti Lastefondile on nüüdseks tehtud.
Motiveerisid heategevus, kambavaim ja võistlusmoment

Leili: Mind motiveerisid heategevus ja kambavaim, aga muidugi auhinnad ka!

Kaisa: Kogu minu osakond osales, kuidas mina siis oleksin saanud kõrvale jääda…

Kaur: Osalesin sarnases ettevõtmises oma eelmises töökohas ja hea meelega tegin seda ka nüüd. Heategevuse moment oli samuti oluline.

Robin: Olen üldiselt liikuva eluviisiga inimene, otsus tuli päris lihtsalt. Lisaks on tore ennast teiste kolleegidega võrrelda läbi YuMuuv rakenduse.

Leili-Lebedeva
Osalejate tavapärane füüsiline koormus varieerus suuresti

Kaur: Viimastel aastatel on mu üldine füüsiline koormus umbes sama kui oli kampaania jooksul. Võistlusmomendi ajel ehk pingutasin veidi rohkem. Need alad on mulle sobivad ja eriti oluline on just liikumine värskes õhus.

Kaisa: Minu jaoks ei ole liikumine tavapärane elu osa, pidin kampaania ajal kõvasti pingutama.

Leili: Olen rohkem tugitoolisportlane, kuigi kõndida armastan ka väljaspool kampaaniat. Esimesel kampaaniakuul oli päevane eesmärk 20 000 sammu, selle täitsin 100% ja mõnikord isegi rohkem.

Robin: Suvekuudel tegelen rattasõiduga üsna aktiivselt ning kuna ma ei oma autot, siis on ka kõndimine osa minu igapäevaelust.

Treeningud igapäevategevuste osana

Leili: Minu teekond kesklinnast tööle Ülemistele on 10 000 sammu – hommikul jalgsi tööle ja õhtul tagasi koju andis juba 20 000 kokku. Nädalalõppudel tegime pere ja lastega võistlusi, kes rohkem samme kogub. Samuti käisin kõndimas oma kodurannas – Stroomi rannas, ja läksin jalgsi kaugemasse toidupoodi, mitte lähemasse. Sageli olid kõndides kõrvaklapid peas ja kuulasin podcaste või muud kasulikku.

Kaisa: Mina ainult kõndisin, rattaga ei sõitnud. Viisin lapsed jalgsi lasteaeda, osalesin hommikustel töökoosolekutel jalutades, võimaluse korral tegin ka lõuna ajal väikese ringi, õhtul ühendasin kõndimise taas lasteaiaga. Ükskord käisin lapsele koolis vajalikku sirklit ostmas 7 km kaugusel. Lisaks sain kõndimisele mõnikord kaasa haarata ka abikaasa ja naabrinaise.

Kaur: “Sammukoguja” ajal liikusin iga päev, siis rattale eriti aega ei jäänud ja koormust oli vähem. “Liigume koos” käigus jäi mõni päev vahele ka, aga kilomeetrid tulid ikka lõpuks rattasõidust.

Minu tavaline rutiin on, et rattadistantsi vahel kasutan umbes kolmandiku ajast erinevatele füüsiliste harjutustele, aga see läks lõpu poole paigast ära – fookus oli kilomeetrite võtmisel ja harjutused jäid ootele.

Robin: Rattaga sõitsin nii üksi kui ka mõne grupisõidu raames. Abikaasal on töö juures analoogne kampaania ja tihti käisime koos sõitmas – neil kordadel küll oluliselt aeglasemas tempos, kui ma harjunud olen.

Kõige raskem oli aja leidmine, mitte füüsiline koormus

Kaisa: Kõige raskem polnud mitte füüsiline koormus, vaid aja leidmine. Kui aga nägin tulemust ja tõestasin endale, et saan hakkama, siis pooleli ei jätnud. Eelmistel kordadel ei ole ma suutnud kampaaniat lõpuni kaasa teha. Viimane kuu, juuli, oli kõige keerulisem, sest lapsed olid puhkuste ajal kodus ja nemad ei tule veel kaasa nii pikkadele kõndidele.

Leili: Füüsiliselt raske mul ei olnud, kuigi mõned selle üle imestasid, sest ma ei näe sportlik välja. Esialgu turjale tekkinud valust sain üle, kui hakkasin kandma seljakotti ja panin sinna näiteks raskemad ostud. Kui mõnel päeval jäi eesmärk ajapuudusel täitmata, tuli teinekord rohkem teha.

rattasõidul

Kaur: Minu jaoks oli samuti probleem aja leidmine. Eelmisel aastal seadsin endale miinimumiks 20 000 sammu päevas – see on kõndides vähemalt 2 tundi. Seekord sihtisin 12 000 päevas, sest ka kampaania periood oli palju pikem. Distsipliini säilitamisel tuli olla järjekindel sõltumata ilmast. Koeraga väljas käimine andis samuti veidi samme juurde.

Robin: Füüsiliselt see raske ei olnud, aga keeruline oli leida vaba aega. Õnneks suvekuud on meil valged ning see võimaldas ka hilisematel õhtutundidel rattaga tiirule minna.

Tulemuseks kaalu langus, toitumise muutmine, stressi maandamine

Leili: Sammukogumise kampaania esimese kuuga võtsin alla 7kg.

Kaisa: Ka mina võtsin kaalust alla ja muutsin toitumist. Neid kahte koos teha oli lihtsam kui toitumist jälgida ilma treeninguta. Sain hea enesetunde ja nägin, et saan hakkama.

Kaur: Minu suuremad muutused toimusid eelmisel aastal, kui seadsin endale range režiimi. Protsess on kestnud mitu aastat nii liikumise kui toitumise koosmõjus. Praegu on mulle oluline liikumise kaudu pingete maandamine ja lõõgastumine.

Jälgin erinevaid treeningparameetreid spordikella abil ja kampaania lõpus hakkas tekkima hoopis ületreenimise oht, kui hasardi ajel jätkasin kilomeetrite kogumist ja ei jätnud aega taastumiseks.

Robin: Olen sellel aastal täheldanud märgatavat arengut rattasõidu keskmise kiiruse osas ning ka VO2max näitaja on paranenud. Kuigi erinevad vidinad (rattakompuuter/pulsivöö) võimaldavad neid näitajaid jälgida, on rattasõit minu jaoks eelkõige siiski väga nauditav tegevus ja hea stressimaandaja.

Kampaaniast saadud õppetunnid ja taipamised

Kaisa: Tõestasin endale, et suudan küll, kui tahan. Enam ei saa selle taha pugeda, et nagunii ma ei saa hakkama. Mind inspireeris ka see, et pea ma kogu aeg olema pere juures, sest lapsed on juba suuremad. Saan võtta aega enda jaoks, ma pole nii väsinud ja see omakorda annab rohkem energiat.

Leili: Õppisin ennast julgemalt kehtestama. Kui alguses mõtlesin sõprade jaoks välja ettekäändeid, miks ma ei saa ühes või teises asjas osaleda – näiteks et õhtul on tööl üritus, siis lõpus hakkasin julgelt ära ütlema: ma ei tule sellepärast, sest mul on vaja teha 20 000 sammu päevas.

Lisaks mõistsin, et mulle meeldib rutiin – teadmine, et nii hommikul kui õhtul teen oma 10 000 sammu andis hea raami.

Kaur: Sain kinnitust, et mul on endiselt jaksu ja meelekindlust asju ära teha. Samuti oli huvitav enda läbitud kilomeetreid näha, üllatasin ennast positiivselt. Tavaliselt ma neid numbreid kokku ei löö.

Fujitsuga hiljuti liitununa oli see minu jaoks siin esimene kampaania ja oli rõõm näha, et nii paljud kolleegid osalesid ja et sportlik tase on väga tugev.

Robin: Nägin rõõmuga, et Fujitsus on nii palju aktiivseid inimesi ja meie seas on ka väga palju rattaentusiaste.

Kuidas edasi? Millega peale väljakutse lõppu jätkad?

Leili: Sammukogumisega jätkan enese jaoks, eesmärk saab olema küll veidi madalam kui kampaania jooksul. Kehakaalu peale mõeldes tuleb lisaks ette võtta toitumise korrastamine. See seisabki nüüd ees.

Kaisa: Üritan kõndimisega jätkata, sihiks on 300 km kuus. Oma meeskonnaga võtsime just ette ühe uue 2-kuulise liikumisalgatuse, et üksteist jätkuvalt motiveerida.

Kaur: Peale kampaania lõppu võtsin tempot maha, et taastuda. Läksin tagasi oma tavadistantsidele koos teiste treeninguvormidega. Ainuüksi rattal kilomeetrite läbimine on liialt ühekülgne koormus.

Jalgratas

Robin: Kindlasti jätkan samas vaimus, sest ka sügiskuudel saab rattasõiduga aktiivselt edasi tegeleda. Loomulikult tuleb arvestada pimeduse ja külmema ilmaga, kuid selle jaoks on olemas rattatuled ja õige riietus.

Spordikampaania eestvedaja Rio-Steffi Plaaser kommenteerib:

Spordikampaania on Fujitsus igal aastal üks populaarsemaid üritusi. Sellel on palju häid külgi: liikumine ise, heategevus, meeskonnatunne.

Seekordne kahest osast koosnenud kampaania oli pikem kui varasemad.
Kahtlesin veidi, kas inimestel jätkub indu lõpuni pingutada, aga õnneks nelja kuu jooksul ei vaibunud tahe ära.

Oleme aina rohkem sellesse panustanud ka ettevõttena.

Tahtsime kaasa haarata kõige rohkem osalejaid läbi aegade. Tervist edendava töökoha märgise plaanis oli eesmärgiks seatud 125 osalejat ja saime selle täis! Kaasa aitasid kampaaniale eelnenud teadlikkuse tõstmine, varasemast suuremad auhinnad ja uudne lähenemine koostöös meie sporditiimiga.

Järgmise aasta eesmärgid osalejate arvule on veelgi kõrgemad!

Suurim väljakutse edaspidiseks on see, kuidas kaasa kutsuda need, kes pole veel osalenud.

Uued postitused meie blogis