FUJITSUMEIE INIMESEDJuri Geiman Fujitsu tarkvaraarendaja

Juri Geiman: Praktikandist hinnatud tarkvaraarendajaks

Juri on meie tarkvaraarendaja, kes leidis tee Fujitsusse, kui otsis ülikooli teise kursuse ajal praktikakohta. Tänaseks on tal ligi kolm aastat tööstaaži ja ta on siiani tarkvaraarenduse praktikaprogrammiga seotud. Kuidas nii?

 

Millised tehnoloogiad aitavad luua head tarkvara ning mis muudab arendaja töö põnevaks?
Sellest kõigest räägib Juri lähemalt.

Tegelik töö ja vastutus juba praktika ajal

Fujitsu praktikaprogramm annab tudengitele võimaluse liituda tarkvaraarenduse tiimiga juba õpingute ajal. Juri meenutas: “Kui teise kursuse tudengina praktikale tulin, ei olnud ma Java rakendustega töötanud. See on meie valdav programmeerimiskeel. Kasutame ka muid spetsialiseeritud tööriistu ja raamistikke, mida ülikoolis ei õpetata. Seetõttu on tarkvaraarenduse praktika enne tööle asumist väga oluline.”

 

Jurile meeldis eriti selle praktiline pool: “Fujitsu tööandjana eeldab, et kasvad praktikaprogrammist välja täiskohaga töötajaks. Tundsin seda juba praktika ajal, kui sain kliendiprojektidega tegeleda ja oma töö eest vastutada. Mind võeti tiimis kiiresti omaks ja minu töö mõjutas kogu tiimi tulemusi. Lisaks otsisin praktikas stabiilsust, et leida tulevikuks kindel töökoht.”

 

Juri rääkis, et oma tööd võttis väga tõsiselt ka praktikajuhendaja: “Minu juhendaja Deniss leidis alati aja, et mind toetada, isegi kui tal endal oli palju tööd. Suureks abiks oli ka tiimijuht Dmitri. Nad on kogenud professionaalid, kellel on väärtuslik nägemus suurest pildist, mida praktikant vajab.”

Hästi loodud tarkvara aitab äril kasvada

Juri töö tarkvaraarendajana on koodi kirjutamine, intsidentide uurimine ja vigade parandamine koodis. Juri võttis tabavalt kokku oma töö mõju: “Peamine väärtus on see, et tagan meie klientide äri kasvuks mugavad ja stabiilsed süsteemid.”

 

Juri töö on seotud valdavalt Soome turuga. Põnevaima projektina mainis ta CaseM’i arendust: “See on dokumentide ja juhtumite haldamise süsteem. Samuti luuakse selle abil      asutuste veebilehti. CaseM’i kasutavad pankade, häirekeskuse ja avaliku sektori töötajad, näiteks Soome haridusministeerium. Olen arendanud näiteks integratsiooni üliõpilasvahetuse ERASMUS programmi dokumentide haldamiseks.”

Tarkvaraarendajat toetavad nii digitaalne kui ka füüsiline töökeskkond

Tarkvaraarendaja töös aitavad Jurit erinevad tööriistad ja keskkonnad: “Kasutan igapäevaselt mitmeid tehnoloogiaid, näiteks arenduskeskkond IntelliJ, WSL2 viirtuaalmasinat, aga ka Google ja ChatGPT. Meie peamised arendusraamistikud Spring ja Vaadin. Kasutajaliidese ehk front-endi poolel kasutame Javat ning Javascripti

 

Juri arvates mõjutab tarkvaraarenduse tulevikku kõige rohkem tehisaru: “Tehnoloogia areneb kiiresti ja on iga aastaga üha võimsam. Mina näen seda vahendina, mitte konkurendina. Kasutan tehisintellekti võimalusi, näiteks ChatGPT’d ja GitHub Copilot’it oma töös juba täna. See mõjutab oluliselt tööprotsessi – lihtsustab testkoodi kirjutamist ja tõstab efektiivsust.”

 

Lisaks digivahenditele on Juri jaoks oluline ka füüsiline töökeskkond: “Teen kaugtööd ja mulle on mulle tähtis, et töötingimused oleks ka kodus head. Näiteks see, et saan kasutada reguleeritava kõrgusega töölauda.“

 

Vaimse töö tulemuslikkust parandab see, et vabal ajal on fookus hoopis muudel asjadel, näiteks spordi tegemisel.

Arendav ja paindlik töö kaalub üles rutiini

Kaugtööd tehes ei ole alati lihtne töö- ja eraelu tasakaalu säilitada, kuid paindlikkus on Jurile sellest veelgi olulisem: “Sageli lõpetan töö hiljem, kui kontoris seda teeksin. Samas on tööaeg paindlik, saan seda ise planeerida ja teha pause, kui vajan. Peaasi, et töö saaks tehtud. Paindlikkus on üks olulisemaid väärtus Fujitsus töötamise juures.”

 

Jurile meeldib, et töö võimaldab tal areneda ja õppida: “Töö sisu on minu jaoks huvitav. Saan uusi teadmisi, saan oma oskuseid rakendada ja neid on kellelgi vaja. Minu tööl on selge eesmärk ja tulemus.”

 

Peamise väljakutsena tõi Juri välja rutiini: “On perioode, kus kliendid ei vaja uute võimekuste arendamist, vaid vigade parandust ja intsidentide uurimist. Samas võimaldab see teemadesse süvitsi minna, mis on õpetlik ja tõstab minu kompetentsi. Püsivus ja järjekindlus ülesannete lahendamisel on väga olulised. Tähtis on oskus iseseisvalt töötada, uut infot otsida ja seda rakendada.”

Võimalus panustada Fujitsu järelkasvu

Juri karjäär Fujitsus algas tarkvaraarenduse praktikaprogrammi kaudu. Veel tänagi on ta sellega seotud, aga hoopis teise nurga alt: “Hindan praktikantide kodutöid ja teen neist kokkuvõtteid. Minu arvamusega arvestatakse uute tiimiliikmete värbamisel ja see on minu võimalus ettevõtte arengusse panustada. Nii kasutame ka tiimi ressursse efektiivsemalt, sest kogenud meeskonnakaaslased saavad panustada sinna, kus nende teadmisi tingimata vaja on. Sellest võidab kogu ettevõte.”

 

Praktikatööde kontrollimine muudab vahel ka Juri enda perspektiivi: “Huvitav on näha tudengite ootamatuid otsuseid probleemide lahendamisel. Samuti on tore leida nende töödes midagi, mida ise samas ülikoolis sama õppejõu käe all õppisin.”

Kas oled kuulnud bouldering’ist, anime’st ja manga’st?

Just need on põnevad hobid, millega Juri tööpingeid maandab: “Alustasin mõni kuu tagasi bouldering’i ehk ronimisseinal ronimisega. See on põnev, sest ronitakse rakmete ja köiteta. Julgestuseks on harilikult vaid spetsiaalne matt ronimisseina all. Proovisin seda sõbra sünnipäeval ja sealt saingi pisiku. Motiveeriv on näha enda edusamme ja võtta ette järjest raskemaid radu.”

 

Juril on veel üks salapärane hobi: “Juba kooliajast on mind huvitanud jaapani kultuur. Olen anime fänn ja mulle meeldib manga ehk jaapani koomiksid. Keeleõpingud pole kahjuks edukad olnud, aga loodan mõned fraasid kevadiseks Tokyo-reisiks õppida.”

 

Juri on esindanud Fujitsu tiimi ka Eesti Firmaspordi Liidu korraldatud suvespartakiaadil, kus võitsime grillimisvõistlusel parima maitse auhinna. Ta meenutas suvist spordisündmust: “Tunnistan, et ei olnud parimas vormis ja see oli minu jaoks paras väljakutse. Olin jooksutiimis ja sain käe valgeks petanque’is. Sportlikust sooritusest olulisemgi oli tore võimalus kolleegidega Saaremaad külastada.”

Veel Fujitsu töötajate lugusid: Meie inimesed

Fujitsuga liitumise kohta saad infot siin: Karjäär Fujitsus

Uued postitused meie blogis