MEIE INIMESEDFujitsu töötajad - Tatjana - Business Controller

Tatjana: „Kontrolleri supervõimed on küsimine, kuulamine ja numbrite keelde tõlkimine“

Tatjanale on alati meeldinud numbrid ja matemaatika. Tema keeltekooli õpetaja ütles nõnda, et „kui oleks üks valem, kuidas saaks inglise keele ära õppida, siis Tatjana oleks esimene, kes selle selgeks saaks.“ Täna on ta Fujitsus Business Controller ning rakendab oma töös nii valemeid kui inglise keele oskust, nii finantsjuhtimise ja raamatupidamise oskuseid kui ka ärilist mõtlemist.

 

Tema töös on palju kolme asja:

  • Esiteks numbreid ja Exceli tabeleid.
  • Teiseks suhtlust erinevate osapooltega äri erinevatest osakondadest.
  • Ning kolmandaks märkimisväärne hulk vastutust, et hoida klientide äri õigel kursil.

 

Milline on Tatjana tee vastutusrikka rollini ja mis teda selle töö juures köidab?

Mida oled õppinud ja kuidas sinu karjäär alguse sai?

Mul on bakalaureusekraad raamatupidamise, finantsanalüüsi ja auditi alal Tallina Majanduskoolist. Magistrikraadi sain EBS-ist rahvusvahelise ärijuhtimise alal. Ka seal spetsialiseerusin finantsjuhtimisele.

 

Alustasin oma tööteed üsna tüüpiliselt ostuarvetega tegeleva raamatupidaja rollist. Sujuvalt sain rohkem vastutust ning hakkasin tegelema põhivaraga ja aitama pearaamatupidajat. Lisaks palgatööle Näpi Saeveskis tegin korteriühistute ja oma väikse perefirma raamatupidamist. Kui pisikesest saeveskist sai suure kontserni Stora Enso osa, siis sai minust krediidikontroller ja tegelesin klientide laekumiste, võlgnevuste ja krediidi haldamisega. Kokku töötasin Stora Ensos 14 aastat erinevates rollides.

 

Et mitte liiga numbrikeskseks jääda, siis mainin, et lapsena käisin ka muusikakoolis ja mängisin klaverit ja viiulit. Ning praegu õpin prantsuse keelt.

Milline on olnud sinu teekond Fujitsusse?

Kui soovisin oma tööteel järgmist sammu teha, siis Stora Ensos ei olnud vaba kontrolleri kohta, kuid silma jäi Fujitsu töökuulutus. Minu endine kolleeg oli ka Stora Ensost Fujitsusse läinud ja julgustas mind kandideerima.

 

Osutusin valituks ja alustasin 2016 Taani kontrollerina. Kuigi uue rolli, ettevõtte ja kultuuriga kaasnes palju uut, olid mulle paljud asjad ka juba tuttavad: olin olnud sarnases süsteemis sees. Stora Enso finantskeskuse kogemus aitas mul sujuvalt uude keskkonda sisse elada.

Millised on Business Controller’i tööülesanded?

Minu töös on kaks poolt: esiteks finantsasjad ning teiseks ärianalüüs ja riskide hindamine. Alguses olin Taani klientide kontroller ja tegelesin rohkem tulude ja kuludega ehk OPEX poolega – töötajate palkade, puhkusereservide, rendi jm sarnaste kuludega.

 

Nüüd olen kaks aastat teenindanud Rootsi kliente ja pigem Account Controller’i rollis ehk jõudnud tagasi nendesse valdkondadesse, kust ma alustasin. Vastutan, et müügi- ja käibeprognoosid oleks õiged. Mõtlen kaasa, kust saaks kokku hoida ja rohkem kasumit teenida. Lisaks aitan Rootsi kontrollerite juhti kuu lõpetamise tegevustega, jooksva kuu aruannete ja esitlustega juhtkonnale.

Milline on sinu tavaline tööpäev?

Kõik päevad on erinevad ja olenevad perioodist, rutiini pigem ei ole. Minu töös on palju numbreid ja Excelit, arvete kinnitamisi, analüüsi ja riskide hindamist.

 

Kuid samuti on palju suhtlust. Ärikontrollerina olen kõigi äri funktsioonidega seotud ja suhtlen igapäevaselt erinevate osakonnajuhtide ja spetsialistidega. Minu ülesanne on ka mitte finantsinimestele arusaadavalt selgitada, kus on probleem ja kuidas võiks seda lahendada.

 

Kuu lõpus on kindlad protseduurid – siis tuleb olla kiire ja veenduda, et meie töös pole vigu.

Peamiselt võrdleme oma töö tulemeid eelarvega. Kui kulusid on rohkem kui planeeritud oli, siis leiame kiirelt, kust need on tekkinud. Regulaarselt loon ka olulisi esitlusi juhtkondadele.

Milliseid isikuomadusi ja tehnilisi oskusi selles rollis on vaja?

Väga olulised on kuulamise ja küsimuste esitamise oskus. Tuleb küsida miks, kuidas ja millal.

Vastaspool ei ole sageli finantsinimene ja ei oska rääkida minu keeles. Ma pean oskama enda jaoks vajalikku infot ise tuletada ja numbritesse konverteerida: mis läheb kuludesse ja mis tuludesse ning kuidas kogu jutt saab mõjutada meie kasumit.

 

Tehniliste oskuste vallast on mulle väga abiks SAP äritarkvara tundmine. Nii saan kiirelt kätte vajalikud andmed, millele saan toetuda ja ei pea lisaks Excelis käsitööd tegema.

Mis sind Fujitsus on hoidnud?

Fujitsu on tööandjana stabiilne ja pakub rohkelt arenguvõimalusi.

 

Hindan paindlikku graafikut ja kaugtöö võimalusi. Ka palmi alla olen võtnud sülearvuti kaasa, sest et kui mul on muul ajal paindlikkus, siis pole see minu jaoks probleem ka puhkuse ajal üks kõige tähtsam aruanne poole tunniga üle vaadata, et kõik sujuks.

 

Mulle meeldib Fujitsu rahvusvaheline keskkond ja kokkupuuted erinevate kultuuride ja inimestega. Juba Stora Ensos sain hea kontakti soomlaste, rootslaste, lätlaste ja leedukatega. Fujitsus olen lisaks Rootsile saanud sissevaate Taani kultuuri ja see on olnud väga huvitav.

Kui sul oleks supervõime, siis mis see oleks?

Kontrolleri päevad võivad olla pikad ja intensiivsed, eriti kui on tegemist kuu lõpuga. Mõni kuu jõuad kõik ilusti valmis ja ei mingeid üllatusi, aga mõnel kuul võib juhtuda, et palju asju tuleb uuesti üle vaadata, kontrollida ja parandada. Kui mul oleks supervõime, lisaksin ühe lisatööpäeva kuu lõpetamiseks.

 

Tean, et mõned kolleegid on öelnud, et mõnikord sooviksid nad endale klooni. 10 aastat tagasi tahtsin mina ka, aga enam mitte. Ma olen nii õnnelik, et oleme kõik nii erinevad inimesed!

Millega sa tegeled vabal ajal?

Et hoida füüsilist ja vaimset tervist, tegelen joogaga. Hommiku alustamine joogaga annab nii palju energiat ja värskust! Samuti käin palju jalutamas ja jälgin oma toitumist, et olla heas vormis. Nii köögis kui ka üldisemalt mulle meeldib uusi asju proovida. Vabal ajal ma veel loen ja õpin prantsuse keelt.

Uued postitused meie blogis