ERP TARKVARAMEIE INIMESEDLuise Puu Fujitsu majandustarkvara konsultant

Luise Puu: “Õige majandustarkvara peab kohanduma kliendi ärile”

Luise täidab Fujitsus ERP konsultant-projektijuhi rolli ja liitus tiimiga 2022. aasta jaanuaris. Töökohavahetus oli Luise jaoks üsna juhuslik, kuid ta tundis, et vajab karjääris uusi väljakutseid.

Luise peab oma töös oluliseks oskust kuulata ja väljendada, sest tema ülesanne on kliendi vajadused arendaja keelde tõlkida ning tagada, et majandustarkvara kohanduks kliendi ärile.

 

Töö- ja eraelu tasakaalu aitab Luisel hoida sport. Ta tegeleb aktiivselt triatloniga ja on koguni kroonitud Euroopa meistriks. Lisaks astus Luise mullu sügisel Kaitseliitu.

Kliendi ootuste tõlkimine arendaja keelde on võtmetähtsusega

Luise oli enne Fujitsuga liitumist seitse aastat majandustarkvara konsultandi rolli täitnud, aga siinses tiimis sai ta lisaks ka projektijuhi kohustused. Luise roll ERP konsultant-projektijuhina on välja selgitada kliendi ootused majandustarkvarale ning teostada need parimal viisil, et tulemus sobiks ettevõtte äriprotsessidega.

 

Luise sõnul on projektijuhi tööprotsess selge ja ühetaoline: jälgida projekti skoopi, eelarvet ja suhelda kliendiga. Konsultandi roll täiendab ülesandeid äriprotsesside kaardistamise ja mõistmise, lahenduste väljamõtlemise, arenduste testimise ja üleandmise, aga ka kliendi koolitamisega.

 

“Minu ülesanne on kliendist aru saada ja tõlkida ootused arendaja keelde, kes töö teostab. Konsultandi roll nõuab süvenemist ja planeerimist, projektijuhi roll on sageli reageeriv. Projektijuhi ülesanded võimaldavad saada ülevaate ka meie teistest projektidest ja tagavad parema taustainfo. Konsultant-projektijuhi ameti kahetine olemus on teinekord suur väljakutse ja nõuab tasakaalu leidmist, aga see teeb minu töö põnevaks,” möönab Luise.

Kuulamis- ja väljendusoskus on hea kliendisuhte alus

“Minu töös on väga olulisel kohal hea kuulamis- ja väljendusoskus. Eelkõige tuleb see kasuks projektijuhi rollis, kes peab kliendiga suhtlema ning kiirelt reageerima,” rõhutab Luise. Tema sõnul on kliendisuhtluse aspekt äärmiselt oluline, sest annab vahetut tagasisidet kliendi vajaduste ja töö tulemuste kohta.

 

Luise selgitab: “Meie töö sõltub väga palju kliendist. Mida rohkem on ettevõte läbi mõelnud oma äriprotsessid, mida selgemad on ootused majandustarkvarale ja mida rohkem on ressurssi tarkvara testida, seda efektiivsemalt saame meie oma tööd teha. Majandustarkvara on hästi kliendikeskne ja nõuab palju lisaarendusi, et tagada parim tulemus.”

 

Ühe väljakutsena oma töös mainib Luise projekti ülesannete ja enda ressursi õiglast hindamist ning võimekust kliendile töö lubatud tähtajal üle anda. “Aeg-ajalt tuleb ette keerulisemaid olukordi, kus mõni tähtaeg läheb üle, kuna ülesandeid on hinnatud väiksemaks või muudes projektides on ootamatult lisatööd. Selle ennetamiseks on tähtis hoida kliendiga head kontakti ning tagada, et oleme ühel lainel ja info liigub. Loomulikult üritan projektijuhina tiimi rasketes olukordades innustada,” räägib Luise.

Tõhus töökorraldus hoolimata asukohast

Luise tiimis on 20 liiget: pool tiimi töötab Tallinna, pool Tartu kontoris. “Meie tiim tegi ka enne pandeemiat kaugtööd, aga nüüd on see veelgi süvenenud. Selleks et siiski kontakti hoida, on meil iganädalased kontoripäevad ja korra kuus kohtume Tallinna või Tartu kontoris. Igapäevane suhtlus jääb Teamsi keskkonda,” räägib Luise.

 

Koostöö ei toimi tõhusa suhtluseta. “Vaja on isiklikku suhtlust. Võib-olla tänu sellele, et oleme üle Eesti ja kodukontorites laiali, oleme karastunud ja suudame efektiivselt kaugtööd teha,” arvab Luise. Ta on veendunud, et oskus töötada distantsilt on tiimi omal moel kokku toonud: “Suudame rasketel hetkedel külma närvi säilitada ja koostööd teha, et kliendile parim tulemus tagada.”

 

Ressurssi kasutatakse erinevate projektide vahel võimalikult efektiivselt, aga multitasking on üsna tavaline. Kui konsultandi roll on peamiselt valdkonna kaupa jagatud – kes haldab personali- või finantsküsimusi, kes tootmist või laohaldust – siis arendajatel tuleb rohkem laveerida. “Igas projektis on üks kuni kolm konsultanti ja üritame tagada ühe põhiarendaja, kes projekti süvitsi tunneb,” lisab Luise.

Majandustarkvara on eduka ettevõtte nurgakivi

ERP on majandustarkvara, mille kasutaja saab efektiivselt hallata ettevõtte olulisemaid äriprotsesse, näiteks raamatupidamine, ostu-müügi-, laohaldus- ja tootmisprotsess. Majandustarkvarast on abi mitmete sektorite ettevõtetel alates haiglatest ja lõpetades tootmisega. Ettevõtete vajadused majandustarkvara kasutamisel on erinevad. Enamik kasutab tarkvara finantside, ostu- ja müügitellimuste ning laoseisu haldamiseks.

 

Luise selgitab: “Meie majandustarkvara põhineb Microsoft Business Central tarkvaral. See on toote tuum, millele saab vastavalt soovile lisaarendusi teha. Ettevõte võib kasutada standardfunktsionaalsust, aga mida keerukamad on äriprotsessid, seda rohkem soovitakse, et tarkvara kohanduks ärile, mitte vastupidi.”

Ühe süsteemi kasutamine vähendab ettevõtte äririske

On ettevõtteid, mis kasutavad äriprotsesside haldamiseks erinevaid tarkvarasid. Kõige tüüpilisem näide on spetsiaalse finantstarkvara kasutamine. Mitme süsteemi samaaegne kasutus aga suurendab keerukust, sest andmeid on vaja süsteemide vahel liigutada.

 

Luise sõnul loob see uusi äririske: “Fujitsu majandustarkvara eelis on see, et kõik protsessid on mugavalt hallatavad ühest kohast. Meie tarkvara olemus võimaldab vastavalt vajadusele lisaarendusi luua, et eri funktsionaalsused oleks kaetud ühes süsteemis. Eesmärk on, et tarkvara toetaks äri maksimaalselt ja seda aitab saavutada protsesside, andmeedastuse ja aruandluse automatiseerimine.”

 

Oma karjäärist toob Luise ühe põnevaima projektina esile finants- ja laotarkvara loomise Põhja-Eesti Regionaalhaiglale. “Parasjagu on meil käsil haiglaapteegi liidestamine majandustarkvarasse,” lisab ta. Luise möönab, et ettevõtete laoprotsessid ei olegi nii erinevad, kui võiks arvata: “Töötasin varem rahvusvahelises tootmisettevõttes, mille laoprotsess oli haigla omale väga sarnane. Tänu sellele saan oma kogemust ja teadmisi edukalt igapäevatöös rakendada.”

 

Lisaks on Luise tiimi klientideks paljud väärikad firmad ja asutused, näiteks Eesti Töötukassa, mitmed ülikoolid, põllumajandus- ja tootmisettevõtted ning omavalitsused.

Tiim ja töö motiveerivad iseenesest

Luisele meeldib väga uusi asju õppida ning ERP konsultant-projektijuhi roll pakub seda. Ta lisab: “Mulle meeldib konsultandi roll ja see, et õpin tundma uut tarkvara. Minu töö pole piiratud ainult projektijuhi kohustustega.”

 

Luise jaoks on oluline teha midagi paremaks ja näha, et kliendil on sellest kasu. See tekitab ka endas rahulolu. “Minu töös on iga päev uusi väljakutseid, aga mind teeb rõõmsaks, et saan olla kellelegi kasulik, et mul on mõnusad kolleegid ja arenen ise tööd tehes,” räägib ta.

 

Luiset motiveerib tiim tema ümber: “Meie tiimis on mitmeid kogenud inimesi, kellelt on väga palju õppida. Mulle meeldib jälgida, kuidas kliendi probleeme defineeritakse ja lahendatakse.”

 

Kindlasti on oluline paindlikkus ja võimalus teha kaugtööd. See võimaldab päeva efektiivselt planeerida ja hoida töö-eraelu tasakaalu. “Ei saa mainimata jätta ka suurepärast kontori asukohta kesklinnas – väga mõnus on läbi hommikuse Tartu tööle jalutada,” lisab Luise.

Aktiivne eluviis hoiab meele värske

Kodukontoris töötades võib tasakaalu leidmine töö ja eraelu vahel keeruline olla, eriti kiiretel aegadel, aga Luise kirg on sport. “Trenni ma juba vahele ei jäta!” naerab ta.

 

Luise tegeleb aktiivselt võistlusspordiga ja see aitab tööpingeid maandada. Tema põhiala on triatlon. “Mulle meeldib triatlon, kuna see kombineerib kolm spordiala ja aktiveerib kogu keha. Lisaks on seltskond super! Olen selle kaudu leidnud mitmeid häid sõpru,” lisab ta.

 

Luise sportlaskarjäär on muljetavaldav: ta on osalenud Eesti rahvatriatlonidel ja triatloni karikasarjas ning on oma vanusegrupi võitja. 2022. aastal täitis ta suure eesmärgi ja osales Tallinnas Ironmani võistlusel. Luise näol on tegu ka talitriatloni Euroopa meistriga, ta on võistlustelt koju toonud koguni kuld- ja hõbemedali.

 

Kes teeb, see jõuab. Luise liitus hiljuti ka Kaitseliiduga. “See annab väga palju tegevust. Peagi ootab ees kahepäevane laskekoolitus Nursipalus,” räägib ta. Lisaks tuleb läbida sõdurioskuste kursus, meditsiinikoolitused, relvaõpe, õppida linnalahingu strateegiaid jne.

 

Luise arvas esialgu, et Kaitseliit on tema jaoks liiga suur tükk, aga Ukrainas toimuv andis otsustava tõuke. “Algajal ongi raskem – tuleb läbida rohkem koolitusi. Minu eesmärk on aasta jooksul baasoskused omandada. Sõda Ukrainas pani mind mõtlema, kuidas ise sellises olukorras toime tuleksin. Tahan olla see, kes saab ise hakkama, mistõttu läksingi vajalikke oskusi omandama,” selgitab ta otsuse tagamaid.

Veel Fujitsu töötajate lugusid:  Meie inimesed

Fujitsuga liitumise kohta saad infot siin: Karjäär Fujitsus

Uued postitused meie blogis