MEIE INIMESEDFujitsu stipendiaat Karoliine Karu

Fujitsu stipendiaat Karoliine Karu: „Omal käel ja teistega koos õppimine täiendavad üksteist. Ühele probleemile on sageli mitu lahendust.“

TalTechi Arengufondi AS Fujitsu Estonia stipendiumi pälvis 2020. a kevadel 21- aastane infotehnoloogiatudeng Karoliine Karu. Stipendium on tema jaoks eelkõige investeering tulevikku ja võimalus veelgi rohkem tegeleda asjadega, mis tema arengut toetavad. Näiteks aitab stipendium tal hankida arvuti, mis aitab edaspidi ette võtta suuremaid projekte, mis on seotud nii tarkvaraarenduse kui ka video- ja fototöötlusega. Karoliine on nimelt aktiivne liige nii Taltech Turundusklubis kui TTÜ Filmiklubis. Küsisime, kus ta näeb iseenda tulevikku ning millist nõu annab edu saavutamiseks teistele.

Õpid TalTechis Business Information Technology erialal. Mis sind välja valitud eriala juures enim paelub?

Äriinfotehnoloogia on eriala, mis ühendab ettevõtte äri- ja IT poole ning õpime, kuidas luua ja arendada erinevaid IT lahendusi lähtuvalt ettevõtte ärivajadustest. Olen näinud, kui raske võib olla äriinimestel mõista IT poolt ja vastupidi ning see viib tihti selleni, et oodatud lahendused ei ole päris need, mida tegelikult vaja. Oma eriala juures mulle meeldibki see, et ma saan tundma õppida mõlemat poolt.

 

Usun, et teadmised sellest, kuidas toimivad erinevad protsessid ettevõttes, aitavad mul ka arendajana palju hõlpsamalt luua tarkvara, millel on ettevõttele reaalselt kasu. Mind paeluvad, tõsi küll, enim eriala infotehnoloogia ained. Mulle meeldib leida innovaatilisi ja põnevaid lahendusi probleemidele, mis tulenevad ettevõtte ärivajadustest.

Kuhu näed ennast erialaselt edasi liikumas? Millised on sinu tööalased eesmärgid?

Mul on väga vedanud, sest olen valinud endale ala, mis mulle väga sobib ja kindlasti tahan tulevikus just sellega tegeleda. IT on igavesti muutuv ja tuleb end pidevalt edasi arendada – minu jaoks ei lõppe õppimine kunagi ja see ongi kõige lahedam. Jätkan kindlasti õpinguid ka magistriõppes.

 

Tulevikus tahan töötada arendajana. Praegu olen pühendunud praktika läbimisele, sest see annab hea kogemuse ja tunnetuse infotehnoloogiast päris maailmas. Tean, et mul on veel pikk tee minna ja otsin alati võimalusi enda arendamiseks ja kasulike kogemuste saamiseks.

Millised on olnud suurimad õppetunnid senisel teel?

Minu jaoks on olnud suurimad õppetunnid tihti seotud julgusega. Julgusega küsida abi, teha vigu ja katsetada. Kuna ma olen alati olnud inimene, kellele meeldib ise endale asjad selgeks teha ja asju ise valmis pusida, meenub hetki, mil mul on olnud raske abi küsida. Tegelikult ei tohiks teistelt nõu või abi küsimist üldse karta. Teiste abiga on võimalik asjad endale palju kiiremini ja kergemini selgeks teha ning teise vaatenurga saamine annab tihti palju rohkem ka enda arusaamale juurde.

 

Ka vigade tegemine oli miski, mida ma pikka aega kartsin, sest olen alati endalt nõudnud perfektsust. Ometigi pole see võimalik ning lõppeb tihti enese kurnamisega. Oluline on mõista, et vead on normaalsed ja nendest on võimalik õppida.

 

Samuti tuleb julgeda katsetada uusi asju, et teada saada, mis sulle meeldib ja milles osav oled. Mina sattusin oma erialale tänu ema soovitusele. Minu jaoks oli tegu täiesti uue asjaga. Ometigi hakkas see mulle tohutult meeldima ja olen õnnelik, et julgesin proovida ja katsetada.

Millist nõu annaksid neile, kes alles mõtlevad karjääri peale IT-s?

Kõik on alustanud nullist ja mitte keegi ei ole saanud heaks arendajaks lühikese ajaga. Minu nõuanded alustavale arendajale on asjad, mis mind kõvasti aitasid, kui olin esimese kursuse tudeng.

 

Esiteks soovitan õppida koos teistega. Nii on kõik palju lõbusam ning teistega probleemide arutamine aitab tihti asju selgemaks teha. Kõik mõtlevad erinevalt ning on väga kasulik näha palju erinevaid lahendusi samale probleemile.

 

Teiseks soovitan pidevalt end edasi arendada. Õppimine ei lõppe, kui sa koolist lahkud. Juurde lugemine ja õppekanalite kasutamine on ainult kasuks. Minu suureks abiliseks on alati olnud Udemy platvorm.

 

Kolmandaks on kindlasti kasulik ka vabal ajal programmeerimisega tegeleda. Kasvõi kasutada Youtube-i videosid, et teha valmis mingi väike mäng või äpp. See muutis minu jaoks programmeerimise lõbusaks ja samal ajal tutvusin uute lahendustega, millega koolis kokku ei puutunud. Algus ongi raske, kuid õppimine on palju kergem ja huvitavam, kui sa saad aru, et sa teed kõike enda jaoks ning areng sõltub inimese enda panusest. Ei tohi alla anda ning endale peab pidevalt väljakutseid esitama.

Kuidas kuulsid võimalusest kandideerida Fujitsu stipendiumile?

Võimalusest kandideerida kuulsin oma elukaaslaselt, kes lõpetab hetkel Tallinna Tehnikaülikooli. Ta veenis mind, öeldes, et see on hea kogemus isegi siis, kui mind ei valita ja mõtlesin, et miks mitte.

Mille poolest on Fujitsu oma tegemistega sulle silma jäänud?

Varasemate töökogemuste tõttu olen kokku puutunud Persona personalihalduse tarkvaraga ja see jäi mulle kohe silma. See on tarkvara, mida on kerge kasutada ja lihtsustab tohutult personalihaldusega seotud protsesse. Kuna viimased neli semestrit oleme pidanud looma mingi rakenduse ka õppetöö raames, siis oleme katsetanud taolise tarkvara loomist ning võib öelda, et huvi on aina kasvanud.

Kui oluline on stipendium sinu jaoks ning kuidas kavatsed seda kasutada?

Stipendiumi saamine tähendab mulle palju. See on eelkõige investeering tulevikku ja võimalus veelgi rohkem tegeleda asjadega, mis mu arengusse panustavad. Nimelt on mul hetkel puudu korralik lauaarvuti, millega oleks võimalik teha suuremaid projekte, mis on seotud nii arenduse kui ka video- ja fototöötlusega. Praegune ajab küll koolitööde puhul asja ära, kuid sellega töötamine nõuab kannatlikust ja rahulikkust. On juhtunud ka nii, et arvuti on kokku jooksnud ja tehtud töö on ära kustunud.

Millega oma vaba aega sisustad? On sul ehk mõni põnev hobi?

Olen alati tegelenud väga paljude asjadega. Minu elus on väga tähtsal kohal sport, muusika, foto- ja videotöötlus. Minu jaoks on oluline hoida end aktiivse ja tervena. Käin jõusaalis ja matkamas ning mängin discgolfi.

 

Samuti olen tegelenud laulukirjutamise ja laulmisega ning suures tuhinas võin veeta tunde laule kirjutades ja mitte väga oskuslikult kitarri tinistades.

 

Foto- ja videotöötlusega tegelen aktiivselt TalTech Filmiklubis, kus olin aasta ka turundusjuhi rollis. Olen jäädvustanud nii ekstreemsporti kui ka Tallinna Tehnikaülikooli erinevaid üritusi.

Mis on Fujitsu Estonia stipendium?

AS Fujitsu Estonia stipendium on ette nähtud Tallinna Tehnikaülikooli infotehnoloogia teaduskonna edukale üliõpilasele ja kel on soov end edaspidi rakendada õpitud erialal. Stipendiumi kandidaatidel on võimalus praktikaks AS Fujitsu Estonias.