FUJITSUFUJITSU TOOTEDTEHISINTELLEKTFugaku superarvuti

Fugaku on maailma kiireim superarvuti

Superarvuti Fugaku, mis on välja arendatud RIKENi ja Fujitsu koostöös Jaapanis, saavutas neljandat korda järjest esikoha neljas peamises suure võimsusega arvutite edetabelis. Konkursi tulemused tehti avalikuks 15. novembril SC21 konverentsil.

Neli maailma tipp-edetabelit superarvutite võrdlemisel

Tipptulemus tehti nii TOP500 listis kui ka HPCG (jõudluse edetabel arvutusmeetodite osas, mida sageli kasutatakse reaalmaailma rakendustes), HPL-AI (järjestab superarvuteid nende jõudluse alusel tehisintellekti rakendustes kasutatavateks üksik- ja pooltäppisarvutuseks (single- and half-precision computing)) ja Graph 500 pingeridades (järjestab süsteeme graafilise analüütilise jõudluse alusel, mis on oluline  andmemahukate ülesannete korral).
Edetabeli tulemused avalikustati 15. novembril SC21 konverentsil.

 

Seekordsed tulemused saavutas Fugaku 158 976 node´ga 432 serverikapis.
Top500 nimekirjas pälvis Fugaku LINPACKi skoori 442,01 petaflopi.
HPCG-s sai Fugaku 16,00 petaflopi ja HPL-AI-s 2,004 eksaflopi.
Kõrgeim koht Graph 500-s sündis RIKEN-i, Kyushu Ülikooli, Fixstars Corporationi ja Fujitsu koostöös. Tulemuseks 102 955 gigaTEPSi.

Fugaku missioon

RIKEN-i Arvutusteaduse Keskuse (R-CCS) direktori Satoshi Matsuoka sõnul on „Fugaku arendatud ja uuritud Jaapanis maailma parima IT-tehnoloogia kehastuseks, mis ühendab jõudluse, energiasäästu ja programmeerimise lihtsuse.
Neljandat korda oma ajaloos ei saanud Fugakust mitte ainult ülekaalukas liider simulatsiooni, suurandmete ja tehisintellekti peamiste võrdlusnäitajate osas maailmas, vaid ta on andnud suure panuse valitsusele ja ettevõtetele COVID-19 nakkuse vastu võitlemise juhiste koostamisel. See on aidanud saavutada tulemusi, mis on reaalses maailmas kasulikud, toetades digitaalset transformatsiooni.

Tulevik: aidata kaasa Society 5.0 eesmärkide täitmisele

Fugaku on taas osutunud kõige võimsamaks paljudes valdkondades. RIKEN jätkab Fugaku võimekuse edendamist ja kasutab oma mõju äsja asutatud “Office of Fugaku Society 5.0 Initiative” kaudu. See initsiatiiv on loodud, et saavutada Jaapani Society 5.0/SDG (Sustainable Development Goals) ja süsinikuvaba ühiskonna eesmärgid.
Naoki Shinjo, Fujitsu Ltd Tulevikuühiskonna ja Tehnoloogia üksuse juhataja asetäitja ütles: “Oleme elevil, et suutsime neljandat korda järjest saavutada tipptulemuse peamiste mõõdikute osas. Loodame, et paljud teadlased jätkavad Fugaku maailma juhtiva jõudluse edasiarendamisega ning panustavad teaduse ja tehnoloogia arengusse ning ohutu ja turvalise ühiskonna ellurakendamisse.

Fujitsu roll Fugaku ja superarvutite juures

Fujitsu on uurinud ja rakendanud suure jõudlusega andmetöötlust, sealhulgas loonud Fugakut kasutades reaalajas töötava tsunami ennustuse mudeli (*). Selle uurimistöö toetamine jätkub, et aidata kaasa Society 5.0 elluviimisele.
Soovime veel kord avaldada siirast tänu RIKENile ja teistele koostöö ja toetuse eest.
* Fujitsu, Tokyo Ülikool ja Tohoku Ülikool on ühiselt välja töötanud tehisintellekti mudeli, mida saab vaid sekunditega rakendada tavalises arvutis ja mis võimaldab Fugaku arvutusvõimsuse abil ligi-reaalajas ennustada tsunami üleujutusi rannikualadel.
Fugaku superarvutist saad põhjalikumalt lugeda siin  ja vaadata videot siin 

Uued postitused meie blogis